Най-новото, Последно от блога, Стани своя най-важен проект

Умора, бърнаут или…? (обзор на 2-то събитие от поредицата „Стани своя най-важен проект“)

Здравей, аз съм Лили Георгиева и помагам на хората да постигнат удовлетворение и смисъл от тяхната работа, в настоящата или нова професия, позиция, компания или бизнес, както и да развиват личния си бранд, така че да стигат до онези компании или клиенти, на които могат да бъдат най-полезни. Аз съм сертифициран консултант по кариерно развитие с над 1200 часа опит, автор на настолната книга за кариерна промяна „От любов към себе си“, създател на изпитаната методология за кариерна промяна „Устрем“, бивш HR в международни компании, лидери в своя бранш.

От октомври 2019-а до юни 2020-а предстоят поредица от срещи, по една на месец, в която заедно със специални гости, мои колеги, водещи експерти в своята сфера, ще ти помогнем за това да станеш своя най-важен проект, и да постигнеш истинско удовлетворение и себеизразяване в твоята работа, ръка за ръка с всичко друго важно за теб.

Умора, бърнаут или...? (обзор на 2-то събитие от поредицата "Стани своя най-важен проект")Първото, откриващо събитие на тема „Стани своя най-важен проект“ беше на 22.10 и събра над 150 души в зала „В парка‘ в малкото НДК.  Вечерта беше посветена на трите аспекта от посланието „Стани своя най-важен проект“, които освен теоретично разяснени, бяха и подплатени с истории на три дами, мои клиенти. От второто събитие натам форматът преминава в по-малка група, за да може да се получи дискусия и споделяне, и хората да получат по-голяма стойност.

Втората тема „Умора, бърнаут или…“ обсъдихме на 07.11, а водеща беше Велина Гетова,  организационен психолог и основател на NotYourTherapy – първият български стартъп за превенция на психичното здраве на работа. Освен много полезна теория, тя сподели и личната си история, както и изводи от работата с нейни клиенти. Аз я подкрепях с опит от моята практика, а аудиторията сподели и своя опит по темата. Беше обогатяващо!

ТЕМАТА НА ВЕЧЕРТА „УМОРА, БЪРНАУТ ИЛИ…“

“Работата е, където можем да изградим себе си.

Работата е, където можем да разрушим себе си.”

Дейвид Уайт

Всички сме виждали проявите на тази мъдрост: от творчески заряд до прегаряне и депресия, загуба на смисъл, здраве, разбит личен живот, или бляскав външен успех, който е кух отвътре.

Умора, бърнаут или...? (обзор на 2-то събитие от поредицата "Стани своя най-важен проект")

Велина Гетова и Лили Георгиева на събитието на 07.11

 

 

Защото истинската промяна започва с поглед навътре – към нашето психическо и физическо състояние, и с умението да се вслушваме в себе си. Оттам ще можем и да разшифроваме външните знаци, новите възможности и истински проблеми, които има да решаваме, а не техните симптоми.

А дали е просто момента тревожност, хроничен стрес или вече отивате към бърнаут? На този въпрос може да си отговорим във всеки един момент, като се вслушваме в своето тяло и наблюдаваме настроенията, реакциите и паметта си.

ТИПИЧНИ СИМПТОМИ НА ХРОНИЧЕН СТРЕС

Те включват 4 основни категории и ни подсказват, че е време да си обърнем сериозно внимание:

  • емоционални (раздразнителност, лесно се разстройвате, не можете да релаксирате)
  • когнитивни (промени в паметта, трудности в концентрацията, лоша преценка, тревожни мисли)
  • физически (например слаба енергия, безсъние, болки в мускулите, стомаха, гадене, чести настинки, сърцебиене и др.)
  • поведенчески (отлагане на задачите, прекомерна консумация на храна, алкохол, цигари, изолация и др.).

БЪРНАУТ (професионално прегаряне)

НУмора, бърнаут или...? (обзор на 2-то събитие от поредицата "Стани своя най-важен проект")о дори и да чуем някои от тези признаци, ние рядко реагираме навреме. Защо ли?

Когато някой колега или близък ви сподели „болен съм“ или „уморен съм,“ всъщност не си даваме сметка колко може да е сериозно състоянието. Защото някак си започва да става нормално да си постоянно уморен. Да боледуваш, да те боли гърло и да ходиш на работа. Колко болен? Колко уморен? Колко още можеш да караш така?

Професионалното прегаряне е същото. Този синдром се развива в различни степени, от най-обикновеното желание да се докажем и да поемем повече проекти, отколкото можем да изпълним, до далеч по-сериозното „Имам нужда от шестмесечен болничен, за да преоценя живота си“.

За да разберем какво се случва на практика, Велина представи 12-те фази на бърнаута – модел, разработен от психолозите Хърбърт Фройденбергер и Гейл Норт. Не всеки човек задължително минава през всички 12, в този ред. Ние можем да преживяваме симптоми от 2 или 3 фази в един и същи период.

Истинската грижа и превенция започва като обърнем внимание на по-фините признаци още от първите фази, питаме се кои са истинските причини да търсим постижения и да се доказваме постоянно, и каква цена сме готови да платим. А не да отхвърляме дребните сигнали, които ни дава тялото, като неизбежна част от упорития професионален живот.

А причините може да са много – не само свързани с кариерата, но също така с нашите собствени вярвания, навици, модели на поведения, семейни и социални отношения и много други. Не е гаранция, че при смяна на професията или местоработата импусъл за доказване и невъзможността да поставяме граници няма да ни последват.

Напротив.

Велина също разказа за нейното проучване за различните фактори, които влияят на нашето психично здраве, насочено към заетите в ИТ сектора.

Но изводите все пак са релевантни за доста други работещи, може да разгледате основните категории в тази графика:

Умора, бърнаут или...? (обзор на 2-то събитие от поредицата "Стани своя най-важен проект")

(проучване “Какво влияе на моето психично здраве?” с над 200 участника от ИТ сектора в България, проведено от Велина Гетова, основател на NotYourTherapy. Септември, 2019г.)

 

 

 

 

 

 

 

 

В този смисъл, преди да правим кардинални промени в професионален план е добре да обърнем поглед навътре, към цялостната си система. И с любопитство и грижа, без упрек – да чуем какво ни казва тялото, емоциите, общуването, начинът ни на живот, типичните ни поведения и да помислим какво бихме могли да адаптираме самите ние. Тук и сега, където се намираме. Дори в сфера на работата, ние все пак имаме пространство за въздействие и предоговаряне, ако не на всички, то поне на някои стресиращи фактори.

А какво можем да направим? Ето някои от дългосрочните рецепти за справяне, по-качествен живот и грижа за себе си, които не включват кариерна промяна:

ГРИЖА ЗА ТЯЛОТО

  • Качествен сън
  • Физическата активност
  • Храната (физическа/сензитивна)
  • Вана – силата на водата
  • Масаж
  • Прегръщайте любимите си хора (само 20-секунди прегръдка на ден намалява нивата на стреса, кръвното налягане и пулса; увеличава отделянето на окситоцин)

ГРИЖА ЗА МОЗЪКА: 

  • Започнете да си водите дневник, Велина препоръчва 5-минутния журнал, който е чудесен инструмент, както в посока психично здраве, така и за постигане на целите ни
  • Припомняйте си ежедневно – за какво сте благодарни и какво цените в себе си
  • Набележете си ден за медиен и интернет детокс
  • Подарявайте си моменти на майсторство: научете ново умение или практикувайте често умения, в което сте много добри

ГРИЖА ЗА ЕМОЦИОНАЛНИЯ и ДУХОВЕН ЖИВОТ: 

  • Опитайте коучинг или психотерапия – това е фитнес за душата ни!
  • Смейте се с пълен глас поне веднъж на ден. Ползите от смеха на работното място са мигновени.
  • Свържете се с приятел/общувайте с любим човек
  • Практикувайте йога
  • Отделете време за доброволчество – звучи обратно на логиката, но грижата за другия помага да излезем от собствения си филм
  • Опитайте медитацията или друга майндфулнес практика за поне 10-минути на  ден

„Стани своя най-важен проект.“ не е послание за богопомазани, които имат всички условия да живеят живота си, както им харесва. То е за всички нас, които живеем в живата реалност, и освен да реагираме на нея, и я създаваме. Кой, колкото може. Днес милиметър в посока „Аз съм си №1“, а утре – десет.

По време на цялото събитие си говрихме и за промяната отвътре – навън, и това, че е важно да познаваме себе си и своята същност („съдържанието“), преди да преминем към промяна към своята работа или професия („опаковката“).

Умора, бърнаут или...? (обзор на 2-то събитие от поредицата "Стани своя най-важен проект")

Ако темата за познанието на твоето „съдържание“ ти е актуална, и обмисляш промяна на „опаковката“, заповядай на третото, преработено и обновено издание на уъркшопа за осъзната кариерна промяна ПРОБИВ, на 23 и 24 ноември в София.

3/4 от местата вече са заети и очакваме по-ранно затваряне на записванията.

В следствие на уъркшопа очаквай:

  • Усещане за посока и смисъл в професионален план, в унисон с личния
  • Намаляване на страха от промяна
  • Яснота кои са твоите силни страни и области за развитие
  • Умения да намираш, подбираш, създаваш възможности за работа/бизнес
  • Отношение на лекота и радост към твоята кариера

Всички подробности за уъркшопа, отзиви от предишни участници и как да се запишеш виж тук.

И до нови срещи в рубриката „Стани своя най-важен проект“ – следи за анонси за следващи събития във Фейсбук страницата ми.

Умора, бърнаут или...? (обзор на 2-то събитие от поредицата "Стани своя най-важен проект")