Кариерно развитие, Последно от блога

Ролята на консултанта по кариерно развитие (моята истина :) )

Здравей, аз съм Лили Георгиева, консултант по кариерна промяна и личен брандинг, автор на две книги, обединител на общност от осъзнати жени, и ти давам знания, умения и инструменти за разбиране и зачитане на себе си, за да можеш да правиш автентични кариерни избори, които да съответстват на твоята същност и начин на живот. Работя по изпитана, авторска методология, която развивам от 2015-а насам, базирана на вече 20 годишния ми опит в работата с хора.

Ролята на консултанта по кариерно развитие (моята истина :) )Преди години бях на голямо събитие и трябваше да се запознаем с максимално много хора за кратко време. Не бях много креативна и се представях като ‚кариерен консултант‘. В 80% от случаите получавах обратната връзка: „ Чудесно, но аз нямам намерение да си сменям работата.“  След този случай промених представянето си. И започнах да използвам пространството в социалните мрежи и гласа си, за да покажа как наистина може да бъде полезен един консултант по кариерно развитие и промяна, като мен и мои колеги.

Отдавна отмина времето, в което консултантът по кариерно развитие беше онзи, който помага на хората да преработят автобиографиите си, без да задълбава в истинската същност на човека и неговите реални нужди, базирани на ценности и лични цели. Остана назад и времето, в което се обръщахме към него само, когато искаме да сменим нашата работа. И изобщо, когато си говорихме с него само за професионалните ни цели и някак си ги деляхме от житейските си.

Вярвам, че ролята на кариерния консултант в новото време би трябвало бъде следната: да помага на хората да правят осъзнати кариерни избори от авторска позиция, в унисон с личността, ценностите и целите си, житейски и кариерни.

Да помага на човек да се свързва със себе си като се опознае отвътре и да го подкрепи в това да взема адекватни кариерни решения отвън.
Да постави себе си в центъра и да оформя кариерните си избори около своите ценности, личност, експертиза, вместо да се напасва към формати отвън, които макар и перспективни и актуални, може да не отразят същността му у да го доближат до смисъла и удовлетворението, които търси.

Клиентът търси подкрепата на такъв консултант, когато е решил, че има нужда от промяна, но ролята на консултанта на първо място е да помогне на клиента да изясни вида промяна, която наистина му е нужна. Кариерната промяна не е само смяна на професията или местоработата,  и това разказах и в статия по темата наскоро. Задачата на консултанта е и да превантира клиента от импулсивни решения и действия, които не са съобразени с неговата същност, а с моментното му състояние. А общата им цел е работят заедно (а понякога и с помощта на други специалисти), за да хармонизират неговото състояние, както и да се почувства по-добре там, където е, докато не е изяснено каква промяна реално е необходима (повече вътрешна, по -малко – външна, а често – и двете). Да видят заедно на кой етап от кариерната промяна е и да действат от правилната изходна точка.

Всъщност, 1/3 от казусите, по които аз работя, не включват генерална промяна, а развитие в същата организация/ професия или намиране на нова компания, в която да се развиваме с опита, който вече имаме. Обикновено хората имат притеснения да споделят, че не са могли да се справят сами, че са използвали услугите на консултант, искат да запазят конфиденциалността си, затова такива истории са анонимни и по-рядко срещани в рубриката с истории на мои клиенти #shedares.

Методите, които лично аз използвам, включват упражнения и инструменти от кариерното консултиране и ориентиране, теоретични модели и практически изводи от опита ми в управление на човешките ресурси, коучинг подхода, в който задавам силни въпроси, за да откриеш твоите отговори, невро-лингвистичното програмиране, което помага да възстановим твоята истина и да постигнеш вътрешното състояние, което ти е необходимо, личностни и професионални въпросници, игри и предизвикателства, и други. Посоката на работа е отвътре – навън, а усещането е като че ли се преоткриваш, като че ли започваш да виждаш възможностите по-добре, да управляваш взаимоотношенията си по различен начин, както и да действаш по-осъзнато и с лекота. Крайният резултат е яснота за онова, което е вътре в теб – ценности, естествена роля, принос, силни страни, преносими умения и много други (‚съдържанието‘), както и начините да изявиш всичко това навън, във вид на настояща или бъдеща професия, позиция или бизнес (,опаковката‘).

Ако искаш да прочетеш повече, разгледай авторската система за кариерно развитие УСТРЕМ, по която работя,  тук.

***

Ролята на консултанта по кариерно развитие (моята истина :) )Но хайде да се върнем на ‘съдържанието’ и ‘опаковката‘. Сигурно ти се е случвало да търсиш по-смислен проект, да го получиш, но след време отново да изпиташ същото неудовлетворение, както и с предишния. Или пък да промениш мястото, формата, начина на своята работа, но месеци или няколко години по-късно да опреш до същите липса на смисъл, недобри взаимоотношения, усещане за неувереност… Ти довърши изречението, вариантите са безкрайни.

Това е съвсем нормално. И титлите, и постиженията, и условията на работа, и ангажираността ни с чужд или собствен бизнес имат голямо значение. Но не ни правят автоматично удовлетворени или изпълнени със смисъл, че оставяме своя принос. Невинаги ни осигуряват онази вътрешна хармония или сладка тръпка всяка сутрин да се впуснем в новия ден, дори и да отговарят на изискванията ни. Защото освен тях има и още нещо…

Преди да разкрия какво е то, ще ти разкажа за един антрополог на име Грегъри Бейтсън. Той е определил четири нива на учене и промяна, като всеки следващ етап включва елементите на предишните. Тези нива са били развити от ученика му Робърт Дилтс и във възходящ ред са следните: 5. Околна среда. 4. Поведение. 3. Способности. 2. Вярвания и ценности. 1. Идентитет.

Базирайки се на наученото от Бейтсън, Дилтс доказва, че промени в по-високите нива (идентитет и ценности) неминуемо водят до изменения в по-ниските (способности, поведение и околна среда), докато промените в по-ниските може, но не е задължително да въздействат на по-високите нива. (Dilts, 1976)

Преведено на езика на промяната в професионален план това означава следното: голяма част от хората търсят промени в ниските нива като околна среда (например различна компания или условия на работа), на ниво поведение (разнообразяване на дейности, задачи или взаимоотношения), на ниво способности (повишаване на квалификацията, преквалификация, работа по различни проекти или преминаване към собствен бизнес). Но не обръщат внимание на ключовите нива: 2. Вярвания и ценности; 1. Идентитет.

С други думи истинската трансформация – невероятно събитие, не просто поредната стъпка в друга посока, а ПРОМЯНАТА (за този етап от живота ти) е тази, която работи от вътре навън. Трябва да започнеш с идентитета („Коя съм аз?“), да преминеш през ценностите („Какво ми е важно и в какво вярвам?“), да продължиш със способностите („Какво мога? В какво съм добра?“), а сетне с поведението („Как правя това, в което съм добра? Как комуникирам с другите? Как действам по промяната си?“) и да завършиш с околната среда („Къде и с/за кого искам да правя това, което правя?“).

А съществува и допълнително ниво – преди (или над) всички останали, и то е наследство (Legacy), а именно: „С каква цел съм тук? Защо правя това, което правя? Какво искам да оставя/завещая след себе си?“. Този отговор може би е най-трудният, защото изисква житейски опит и доста осъзнаване по другите нива… Но време има, цял един живот!

Моля те, запази стопроцентовото си внимание и железния си фокус за още двайсет реда. Това ще са може би най-важните изречения.

Възможно е на този етап да решиш, че ще трябва да работиш над промени в личността, характера и същността си, така че да постигнеш кариерна промяна, която да оцениш като точно това, което искаш от сърце и душа.

Така е, но и не е така.

Всичко си е съвсем наред с твоята личност и характер, въпреки неувереността и „слабите страни“, които ти се набиват на очи, въпреки приказките на някои хора около теб (и на твоя вътрешен съдник).

Промяната, за която ти говоря, не се отнася до това да постигнеш съвършенство като знания, умения и личностни качества, нито до това да станеш стопроцентово уверена в себе си. Това е невъзможно, така или иначе.

Промяната, за която ти говоря, не означава промяна на същността ти, така че да отговориш на потребностите на съвременния свят, да паснеш идеално в нечия кутия или да отговориш на изискванията за успех така, както ни ги представят в списанията и по сайтовете на експертите в областта.

Промяната, за която говоря аз, означава завръщане към себе си. Спомен, осъзнаване, докосване до твоята истинска същност, до това, което наистина ти е сила и ти така или иначе можеш. До твоята истинска увереност в определени теми и области – не в онези, в които би трябвало да си уверен/а според друг.

Промяната означава влизане в роля, прилягаща ти като ръкавица – така че да работиш по твоя си начин, утвърждавайки себе си, а не за сметка на себе си. Ще се наложи да сваляш люспа по люспа чуждите убеждения за теб и успеха ти, така че да стигнеш до ядрото, до своята същност. Ще прилича на почистване с фина четчица за спускане до дълбините на твоето Аз, лежащо под дебел пласт ограничаващи вярвания, цели, ценности и очаквания на други хора. За да избистриш фокуса върху знанието какво не можеш и не знаеш, кой/я не си, какво не ти се получава.

Това е пътят към сърцето. Това е правенето на промяна от любов към себе си. Това е и истинският принос към другите.

Пътят е дълъг, изисква усилия и търпение, но си струва. Знам го от личен опит, и от преживяванията на всички момичета и жени, с които работя.

***

Ролята на консултанта по кариерно развитие (моята истина :) )А ако имаш нужда от спаринг партньор и професионалист по темите за кариерна промяна и развитие, можем да работим в индивидуална стратегическа сесия, в която в атмосфера на приемане и конфиденциалност да ми споделиш твоя казус и да получиш професионални насоки от мен.

Ролята на консултанта по кариерно развитие (моята истина :) )