Кариерно развитие, Най-новото, Последно от блога

Най-добрите 5 статии за професионално развитие от 2019-а, за летящ старт през 2020-а

Здравей, аз съм Лили Георгиева,

консултант по кариерна промяна и развитие, автор на книгата „От любов към себе си“,  създател на системата за кариерна промяна и развитие УСТРЕМ.

Подкрепила съм стотици в това да опознаят себе си и да открият, създадат или развият работата или бизнеса, коитНай-добрите 5 статии за професионално развитие от 2019-а, за летящ старт през 2020-ао да им носят истински смисъл и удовлетворение.

За много години и нека тази година е най-добрата ти до сега!

В самото й начало искам да ти припомня най-добрите и четени 5 статии от блога ми, които публикувах през 2019-а.

Вярвам, че ще ти бъдат много полезни и през тази, особено, като ти помогна заедно да минем през тях.

№1

Удовлетворение и смисъл от работата: от какво зависят и как да ги постигна

Както може би знаеш, именно на тази тема посветих три събития в Бургас, София и Пловдив, които се проведоха през март 2019-а, и на които дойдоха общо над 200 души. На тях зададох въпроса: „Какво е удовлетворението за теб и кога го изпитваш наистина?“ и получих отговори от рода на: „Удовлетворен съм, когато има резултат от моята работа.“, „Когато получавам положителна обратна връзка за работата си.“, „Когато усилията ми са възнаградени подобаващо.“, „Когато това, с което се занимавам, е полезно за другите.“

И много други. Това са все важни неща, но не са най-важните. Работила съм с много хора, които постигат резултати, имат добро възнаграждение и са полезни за другите в настоящата си работа, но въпреки това не изпитват истинско удовлетворение. И продължават да мислят за промяна.

Ако искаш да разбереш кои са най-важните фактори за професионално удовлетворение и смисъл, прочети статията. Струва си, не само според мен, а и според многото отзиви, които получих след самите събития, както и в коментари, след като я публикувах в блога си. 🙂

УДОВЛЕТВОРЕНИЕ И СМИСЪЛ ОТ РАБОТАТА: от какво зависят наистина и как да ги постигна

 

№2

Ролята на консултанта по кариерно развитие (моята истина 🙂 )

Ролята на консултанта по кариерно развитие (моята истина 🙂 )

Преди години бях на голямо събитие и трябваше да се запознаем с максимално много хора за кратко време. Не бях много креативна и се представях като ‚кариерен консултант‘. В 80% от случаите получавах обратната връзка: „ Чудесно, но аз нямам намерение да си сменям работата.“  След този случай промених представянето си. И започнах да използвам пространството в социалните мрежи и гласа си, за да покажа как наистина може да бъде полезен един консултант по кариерно развитие и промяна, като мен и мои колеги.

Отдавна отмина времето, в което консултантът по кариерно развитие беше онзи, който помага на хората да преработят автобиографиите си, без да задълбава в истинската същност на човека и неговите реални нужди, базирани на ценности и лични цели. Остана назад и времето, в което се обръщахме към него само, когато искаме да сменим нашата работа. И изобщо, когато си говорихме с него само за професионалните ни цели и някак си ги деляхме от житейските си.

Вярвам, че ролята на кариерния консултант в новото време би трябвало бъде следната: да помага на хората да бъдат по-удовлетворени и да постигат по-добри резултати в работата си, в унисон с личността, ценностите и целите си, житейски и кариерни.

Още за ролята на консултанта по кариерно развитие, на кого помага и как точно, виж в самата статия.

№3

Етапите на кариерна промяна и къде се намираш ти

Етапите на кариерна промяна и къде се намираш ти

Това безпорно е най-четената и коментирана статия във втората половина на 2019-а.

Всеки клиент, който идва да работи с мен индивидуално или в група, е със заявката, че има нужда от кариерна промяна. Понякога е много категоричен в каква посока, друг път – няма никаква представа, но знае, че нещо трябва да се промени. Каквото и да ми казва, аз винаги проверявам втори път. ?

Фокусираме се върху професионалния план, но тъй ние сме цялостни личности, а не просто носители на титли или длъжности, няма как да променим нещо в професионален план, и то да не се отрази в личен. И обратното също важи.

Една от задачите в самото начало на нашата работа е да определим къде се намира човекът в процеса на промяна, защото противно на схващането, че кариерна промяна е, когато променим позицията, компанията или дори професията си, всъщност промяната започва с мисълта, че имаме нужда от такава. И, още на този етап, вече сме постигнали някакъв малък процент от нея, като сме обърнали фокуса си навътре и сме отчели, че нещо не е наред и искаме да бъде различно.

В тази статия  ти споделям шестте етапа на кариерна промяна (взаимствани от трудовия терапевт Яфе-Янаи, надградени с разяснения и примери от мен), така че да можеш да прецениш къде се намираш в момента, и какъв път ти остава да изминеш.

Полезна да ти е!

№4

Кариерна промяна след дългогодишен опит, в зряла възраст: о, да!

Кариерна промяна след дългогодишен опит, в зряла възраст: о, да!

Тя ми каза, че няма представа какво да прави оттук нататък. Целият ѝ свят години наред е била компанията, за която е работила. Описанието на знанията и уменията ѝ се изчерпва с длъжностната ѝ характеристика: „мениджър“, ‚специалист“, „директор“ в еди кой си отдел, еди къде си. И толкова. Само че обстоятелствата отвън или вътрешните ѝ осъзнавания налагат промяна. Но как да я случи, когато тя самата не вярва, че е възможна? Или просто не знае как да я реализира…

Това не е измислен сценарий, а казус, повтарящ се много пъти в моята практика.

Без да претендирам за изчерпателност и с уговорката, че винаги има изключения, хората, които са работили в една и съща компания толкова дълъг период (и са се развивали на една или няколко позиции в нея), може да бъдат  описани чрез няколко сходни характеристики.

Какви са те, какво да правиш, ако разпознаваш себе си като човек с много дълъг стаж в една компания/ област, на по-зряла възраст, който има нужда от завой в професинален план… както и истроии на мои клиенти, направили промяна, виж в статията, безценна е!

№5

Нашата женска общност работи: една история за сътрудничество, вино и много повече от кариерно развитие

Нашата женска общност работи: една история за сътрудничество, вино и много повече от кариерно развитие

В тази статия разказвам за невероятните дами, над 200 на брой, които случват своята кариерна и личностна промяна по отделно и заедно – моята общност клиенти. Ще ти споделя как работи общността, какво се случва зад кулисите и как с момичетата си помагаме за нашето професионално, и не само, развитие – с реални истории и примери. Както и как можеш да станеш част от нашата среда.

Съвсем накратко, дамите са от двайсет и няколко до шестдесет и няколко (!) годишни, с разнообразен експертен, мениджърски, академичен или бизнес опит, а някои от тях работят на свободна практика. Всички те идват от разнообразни браншове, с много ценни опит и компетенции, и живеят в страната или в чужбина (най-далечно позиционираната ми клиентка до сега е в Чикаго). Това, което обединява момичетата, е начинът им на мислене, насочен към промяната, в посока работата, бизнеса или дейността, които ще обичат, както и желанието да носят стойност и да оставят истински принос на хората.

Виж подробностите в статията.

***

Пожелавам ти здрава и успешна 2020-а, в която да бъдеш все по-свързан/а със себе си, и да правиш промените в живота си, не само в професионален план, от любов към себе си! Повече по темата ти споделих в първата статия за годината „2020-а ще бъде посветена на…“

Най-добрите 5 статии за професионално развитие от 2019-а, за летящ старт през 2020-аА ако искаш да не пропускаш нищо от мен,

абонирай се за имейл бюлетина ми, в който два пъти в месеца ще ти споделям стойностни статии и събития по темите професионално развитие, кариерна и личностна промяна, и личен брандинг.

Най-добрите 5 статии за професионално развитие от 2019-а, за летящ старт през 2020-а