Здравей, аз съм Лили Георгиева,
консултант по кариерна промяна и развитие с над 1 500 часа опит, автор на книгата „От любов към себе си“, създател на системата за кариерна промяна и развитие УСТРЕМ.
Подкрепила съм стотици в това да опознаят себе си и да открият, създадат или развият работата или бизнеса, които да им носят истински смисъл и удовлетворение.
Реших да ти припомня пет статии от моя блог, които смятам, че ще ти бъдат особено ценни в настояшия момент на криза.
Предвид турбуленциите в икономически план, в момента е изключително важни да си наясно със своята същност, а не да се вкопчваш в ‚опаковките‘ като титла, длъжност и позиция. Защото може да е окаже, че ще ти бъдат отнети, или трансформирани в други. Онова, което е извън теб, подлежи на промяна, понякога и при форсмажорни обстоятелства. А онова, което е вътре, подлежи на развитие и реализация под нова форма или с нов фокус. От теб зависи.
№1
От ‘опаковката’ към ‘съдържанието’ (кой си ти отвъд титли и длъжности)
Дали настоящата ситуация е най-вече криза или можем да видим в нея и възможност….
Мисля, че това е риторичен въпрос. Няма по-добро време от сега да познаем себе си, да приемем гъвкавостта като твоя втора природа и да развиваме онова, което е в нас – силни страни, таланти, вродени умения, универсални умения, нагласи и начин на мислене. Това за мен е формулата не просто за оцеляване, а за полет в реалността на нашето време.
Време е фокусът ти да премине от ‚опаковката‘ (позиции, титли, професии) към ‚съдържанието‘ (ценности, вродени и преносими умения, роля и експертиза). Когато познаваш и развиваш собствения си потенциал, възможностите отвън ще стават все по-разнообразни и с все по-голяма лекота ще можеш да избираш нова форма на изява или ‚опаковка‘ на своето ‚съдържание‘.
Виж точно какво имам предвид под ‘съдържание’ и ‘опаковка’ в изключително практическата и една от трите най-четени статии в моя блог.
Oт ‘опаковката’ към ‘съдържанието’ (или кой си ти отвъд титли и длъжности)
№2
Как да намеря смисъла в позиция, която знам, че вече не е за мен
Като консултант по кариерно развитие работя основно с хора, които са взели решение, че искат да си тръгнат от дадена организация и да променят дейността, позицията, че дори и професията си, но все още нямат яснота накъде, или не разполагат с ресурсите да направят промяната. Сякаш стоят в разкрач между два бряга и нямат силата или умението да преминат на отсрещния.
А в настоящата ситуация на промени и несигурност преминаването на ‘другия бряг’ може да бъде забавено за неизвестно време.
Та, налага се да останеш там, докато отмине пика на кризата, или си изясниш накъде да поемеш, или докато доизплатиш някой кредит, докато завършиш определено обучение, докато почувстваш готовност за промяна… причините могат да бъдат десетки.
Всеки втори клиент с който работя за неговата осъзната кариерна промяна, е именно в такава ситуация. И фокусът му е върху това как не може да търпи да остане там, как му е безсмислено или нервно, как иска да си тръгне… само че това няма как да се случи точно сега.
Разбира се, недопустимо е човек да живее в такова състояние с месеци. Има стъпки, които ти споделям в статия, която е много практическа и показва реални казуси на мои клиенти, с които сме намерили подходи и действия, които да им дадат едно стабилно вътрешно състояние, и използване на обстоятелствата отвън, по най-добрия начин.
Как да намеря смисъла в позиция, която знам, че вече не е за мен
№3
Ново поприще без опит и образование – мисията възможна!
За съжаление в момента някои браншове са с изключително намалял обем работа или дори с преустановена дейност и може да се наложи да търсиш реализация в нова област, сфера на дейност, дори позиция. Звучи страшно, но има начин!
До сега сме били учени, че изпълнението на задълженията и отговорностите са определящи за това да бъдем добри и успешни на своята позиция. И в момента, в който те ни бъдат отнети (вече не изпълняваме конкретната длъжност), се чувстваме, сякаш от нас не е останало… нищо. Сякаш не можем и не знаем нищо различно от онова, описано в длъжностната ни характеристика. Но само ако погледнем нещата от друг ъгъл става ясно, че изобщо не е така.
Макар и да е възможно да нямаш опит в конкретна позиция или професия, към които искаш да преминеш, ти имаш и професионален, и житейски опит. Разковничето в случая е да се издигнеш отвъд конкретиката на дадената длъжност, и да видиш какво принципно е важно в нея – коя е ролята, която ще изпълняваш, и кои са преносимите умения, които ще са необходими за нея.
Както винаги, статията е много практическа и вярвам, че ще ти даде знания, които можеш да приложиш за себе си и твоята (наложена от обстоятелствата) промяна.
№4
Недей да работиш за себе си
От друга страна, именно в моменти на криза се раждат бизнеси, които остават устойчиви във времето, и това е доказано с немалко примери в исторически план. В момента хората събуждат интереса си към нови идеи за реализация, към бизнес ниши, които се разкриват или просто осъзнават, че не искат да се връщат към работата за друг след кризата.
Само че работата за себе си не е шега работа. В споделянето ми искам да ти дам една различна гледна точка и да те накарам да погледнеш на идеята и възможностите много трезво, без да правиш бързи и резки завои.
Идеята е не да те откажа от твоите мечти, цели и идеи, а да ти помогна да ги огледаш от всички посоки, да си ‚постелиш‘, доколкото е възможно, да намериш правилната мотивация и подкрепа, и след това, разбира се, да се задействаш!
Статията съдържа 20 аспекта, които да разгледаш, преди да се ориентираш към работа за себе си, ценни и чето подценявани. Полезна да ти е!
№5
Как да се представиш въздействащо накратко?
В настоящия кризисен момент всички се надпреварват да предлагат ресурси, услуги и продукти, с намаление или дори безплатно. И няма лошо, стига да е премерено и да вдига стойността на бизнеса в очите на неговите клиенти… а не обратното.
И в момента излизат много нови (или познати) имена, които споделят своята експертиза като, разбира се, започват с кракто представяне.
Истината е, че хората не ги интересува как се наричаш, колкото какво точно правиш, и как би могъл евентуално да им бъдеш от полза.
Във времето на четвъртата индустриална революция и епохата на познанието е време да променим парадигмата на своето представяне, а именно:
– Вместо да споделяме на първо място кои сме ние, да покажем какъв проблем решаваме.
– Вместо да започнем с нашата методология на работа или титла, да покажем какви резултати постигаме.
– Вместо да цитираме длъжности и позиции, често непонятни за хората извън нашата компания, да споделим ролята и функцията в организацията, които имаме.
– Вместо да се притесняваме, че нямаме определен опит, да наблегнем на нашите универсални, преносими умения.
– Вместо да чакаме да бъдем потърсени, да се представим, проактивно, и да започнем да развиваме стратегически своя личен бранд.
Как да стане това, виж в статията!
А ако в момента външните обстоятелства или вътрешното ти състояние налагат осъзнаване или нужда от кариерна промяна, знай, че аз съм до теб. За да те подкрепя в нея, подготвих наръчник за осъзната кариерна промяна, който можеш да използваш още сега! Очаквай 40 страници с практически насоки и упражнения, моята лична история на кариерна промяна + бонус: как да използваш наръчника по време на криза.
Полезен да ти е!